Ötvenöt éves a győri "Baross" Bem téri épülete

55 éve épült a győri Baross Gábor Szakgimnázium Bem téri épülete

Az iskolások már mind hazavitték a félévi bizonyítványt, az új héttel új félév is kezdődött, amelynek fájdalmasan távoli végén már minden gyereket vár a szabad és végtelennek tűnő nyár. Nincs ez másképpen a győri közgazdasági szakgimáziumban, a „Barossban” sem, amelynek Bem téri épülete 55 éve, 1964-ben készült el.

A Bem téri „Baross”, amely ma a Győri Szolgáltatási SzC Baross Gábor Két Tanítási Nyelvű Közgazdasági és Ügyviteli Szakgimnáziuma nevet viseli 122 éve oktatja a győri diákokat. Idén 55 éve, hogy elkészült az iskola jelenlegi, Bem téri négyszintes épülete. Az iskola egyedi tervek alapján készült, ami akkoriban nem volt szokásos.

Az iskola Bem téri homlokzata (Fotó: Hartmann Gergely / moderngyor.com)

Győr vezetése a 19. század utolsó évtizedének végén határozta el, hogy a város nem maradhat el a környék nagyobb településeitől iskolák tekintetében sem, ezért a kereskedelmi oktatás számára helyben is iskolát biztosít. Ideiglenes épületben, a Bástya utában indult meg a tanítás 1897 szeptemberében, ahol 46 tanuló kezdte meg a tanévet a Felső Kereskedelmi Iskola új padjaiban. Az első maturanduszok 1900 júniusában érettségiztek, de már nem a Bástya utcában. Míg az első csapat diák a végzettségért küzdött, elkészült az iskola új, Fácán utcai épülete (ma Gárdonyi Géza út 10.), amely 65 éven át adott otthont az intézménynek.

Aztán jött a hatvanas évek oktatási reformja. Először is az 1961-ben kiadott új törvény hangsúlyt fektetett arra, hogy a 14-18 éves korosztályból minél kevesebben hagyják abba tanulmányaikat, hanem megmaradva az intézményi oktatás keretei között lehetőleg 18 éves korukig tanuljanak. Másrészt megjelent a szakközépiskola, mint újfajta képzéstípus, ahol a tanulók 4, vagy 4+1 év alatt nem csak szakmát, hanem érettségit is szerezhetnek. Így a végzést követően azonnal munkába állhattak, de a továbbtanulásról sem kell lemondaniuk, mert az érettségi lehetővé tette a jelentkezést a felsőoktatási intézményekbe is. Ezek az előnyök azonban megnyújtották az iskolában töltött évek számát, a már meglévő iskolák egyre kisebbnek és zsúfoltabbnak tűntek.

A tanulói létszám megnőtt az akkoriban Szamuely Tibor nevét viselő Barossban is, és a kereskedelmi és közgazdasági iskolában bevezetett szakközépiskolai képzés is tovább tartotta a padokban a diákokat. A Gárdonyi Géza utcai épület emiatt egyre szűkösebbnek bizonyult.

Az oktatási reformokkal párhuzamosan a férőhelyek bővítése céljából megindult egy 12 tantermes gimnázium építése Győrben, a Bem tér Dugonics és Zrínyi utca által határolt sarkában. A terveket, melyeken egy négyszintes iskola szerepelt, a Győr-Sopron megyei tanács megrendelésére az É M. Győri Tervezővállalat építésze Hegedűs Ernő készítette el 1961-ben.

Tornaóra az új tornateremben (Fotó: Magyar Építőművészet)

A Lechner Tudásközpont tervtárában megtalálható eredeti győriterves tervlapokon és a műszaki leírásban 12 tantermes gimnázium szerepel, négyszintes tantermi szárnnyal, tornateremmel, öltözőkkel, étteremmel és melegkonyhával. Majdnem saját főzőkonyhájuk is lett, csak közben kiderült, hogy a város központi konyha létrehozását tervezi, így az iskola végül csak melegítőkonyhát kapott. A kisebb konyha helyett a sokszögű dongafödémes tornaterem lett a tervezettnél nagyobb azért, hogy Győrött legalább egy ilyen méretű – 16x28 méter területű – tornacsarnok létesüljön. A vasbetonvázas Bohn-födémes épületben a fűtést melegvízzel és gőzzel oldották meg.  A Bem téri telken – melyen 2 földszintes lakóházat kellett lebontani, hogy az új iskola felépülhessen –, alig több mint 10 millió forintos költséggel tervezték az 1550 m2 beépítését.

Ez az iskola kissé eltért a többi, ebben az időben készült, típustervek alapján épülő intézménytől. Építésügyi Minisztérium külön engedélye tette lehetővé, hogy egyedi tervek alapján készülhessen el, mivel a felmérések alapján a rendelkezésre álló terület a kidolgozott típusterv szerinti létesítmény elhelyezésére nem volt alkalmas.

A ’60-as évek elején nem volt jellemző négyszintes épületet tervezni oktatási intézmény számára, így egy ilyen magas iskola újdonságnak számított. A Magyar Építőművészet folyóirat 1965. 4. számában be is mutatta Hegedűs Ernő formabontónak éppen nem mondható, de mindenképpen újítónak számító épületét. Az iskoláról szóló cikket az az Ybl-díjas Reischl Péter jegyezte, aki a korban az iskolaépítészeti téma szakértője, számos elméleti munka szerzője és egyetemi oktató is volt.

A tornaterem kívülről (Fotó: Magyar Építőművészet)

Reischl kiemelte, hogy a négyszintes fő épülettömeg összevontan egyesíti a különböző rendeltetésű oktatási helyiségeket és hatásos kontrasztokkal kapcsolódik a tornatermet és a kiszolgáló helyiségeket magába foglaló földszintes épületrészekhez.

A bejárattal szemben háromkarú lépcső kísérte a diákságot az előcsarnokból az emeletekre, minden szinten külön zsibongóval, amelyek közül a legnagyobb, központi tér a második emeleten helyezkedett el. A földszintes épületrészekben a tornaterem, öltözők, zuhanyzók, szertár és gépház, úttörőszoba, étterem és konyha kapott helyet. A főépület első két szintjén az aula és a tantermek mellett voltak a tanári, illetve igazgatási helyiségek, a második emeleten további tantermek és előadóterem, a harmadik emeleten pedig ismét csak tantermek és a felülvilágítással rendelkező rajzterem. Az épület homlokzatának barátságos színeit a műanyagfestésen kívül hódmezővásárhelyi kerámia, süttői keménymészkő adta, valamint a téglaburkolat a tornaterem és a főépület földszinti részénél.

Horváth István a Győriterv egyik tervezője gondoskodott a belső berendezési munkákról. A bútorok fenyőkeretes bükk bútorlapokból, melakartlemezből, festett, dörzsölt tölgy és fényezett dió felülettel készültek polírozott sárgaréz cső és sárgaréz lemez felhasználásával. A beépített szekrények natúr dörzsölt tölgy színűek voltak, alul tömör, felül üvegezett tolóajtókkal. Emellett polcállványok készültek feketére mázol U-alakú polcokkal. A székek és asztalok fényezett felületet kaptak.

Az tereprendezésre is ügyeltek: kínai terülőborókát, kolorádói jegenyefenyőt, ezüstfüzet, nyári orgonát, veresgyűrűs somot és ritka szentendrei rózsát is terveztek. Az iskolaudvarokban elengedhetetlen hóbogyó sem maradhatott el, amelynek fehér bogyóit a bokorról letépve a diákok generációtól függetlenül csapták a földhöz vagy taposták szét hangos pukkanásoktól kísérve.

– Az épület egészében véve, az utóbbi évek iskolaépítésének egyik jelentős alkotása. Részletmegformálásában és egyes szerkezeteiben jellege ugyan „egyedi”, mégis elvi funkcionális megoldásaiban előremutatóan a jövő tömeges iskolaépítés irányvonalát képviseli annak ellenére, hogy tervezése 1962-ben történt. – írja Reischl.

Az új iskolaépületet a városvezetés döntése nyomán a Győri Baross Gábor Szakkollégium kapta meg. Elkészültéről még a Népszabadság is beszámolt 1964. augusztus 7-én:  — Tizennégy tantermes, korszerű iskola készült el Győrött. Az iskolához külön sportcsarnokot is építettek. Az új létesítményben a Szamuely Tibor Közgazda- sági Technikum kap helyet szeptemberben.

A Baross azóta is eben az épületben működik, ám ötvenöt év nem múlik el nyom nélkül még az épületek esetében sem. A Baross is átesett néhány nagyobb átalakításon, például 1984-ben, mikor további tantermekkel bővült az épület, 1996-ban, amikor a Baross-termet alakították is és 1999-ben is, mikor a földszintes részekre került emelet. 

Képek forrása: Hartmann Gergely / moderngyor.com; Magyar Építőművészet; barossgyor.hu

Juhász Réka